Menu

Cinsel Sağlık Hakkında Konuşmak Neden Önemlidir?

Partnerimizle, doktorumuzla veya psikoloğumuzla cinsel sağlık hakkında konuşmak genelde çekindiğimiz bir durumdur. Evet, kabul ediyoruz bu konuda konuşmak zaman zaman zorlayıcı olabiliyor. Ancak ilişkilerinizi iyileştirebilmek, birbirimizi anlayabilmek ya da genel sağlık durumumuz hakkında bir çerçeve çizebilmek için bu durumun üstesinden gelip konuşabilmemiz gerekiyor. Gelin cinsel sağlık hakkında konuşabilmenin önemine biraz yakından bakalım. 


İçindekiler

‘’Cinsel Sağlık’’ Ne Demektir?

'Cinsel sağlık hakkında konuşmak' ne anlama gelir?

'Cinsel sağlık hakkında konuşmak' ne anlama gelmez?

Bir uzmanla 'Cinsel sağlık hakkında konuşmak' ne işe yarar?

Cinsel Sağlık Hakkında Konuşmanın 6 Temel Faydası Nedir?


‘’Cinsel Sağlık’’ Ne Demektir?


Cinsel sağlık hakkında konuşmanın neden önemli olduğunun özüne inmeden önce, "cinsel sağlığın" ne olduğunu incelemek çok önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü cinsel sağlığı “sadece hastalık, işlev bozukluğu veya sakatlığın olmaması olarak değil, cinsellikle ilgili olarak fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal olarak bütüncül bir iyilik hali” olarak tanımlamaktadır. Bu tanım geniş ve karmaşık geliyor olabilir, haklısınız. Peki neden? Çünkü cinsel sağlık günlük hayatımızın bir çok yönden kapsar, bu da tanımı geniş ve karmaşık bir hale sürükleyebilir. 


İşte cinsel sağlık şemsiyesi altına giren birkaç husus:

*Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve tanıları

*Cinsel aktiviteyle ilişkili beden imajı algısı

*Cinsel kimlik ve ilişkiler

*Daha güvenli cinsel uygulamalar

*Sınırları, arzu ve istekleri belirleme

*Olumlu cinsel uygulamalara katılma


🧑‍⚕️ Milda Health Online Terapi ile daha iyi hissetmeye başlayın. Dilediğiniz yer ve zamanda online olarak psikologlarımızla görüşebilirsiniz!  
'Cinsel sağlık hakkında konuşmak' ne anlama gelir?

Bir partnerle cinsel sağlık hakkında konuşmak, cinsel sağlık hakkında karşılıklı bir paylaşım yapmak demektir. Cinsel partneriniz hakkında aşağıdakileri bilmek önemlidir:


 • Cinsel sağlık kontrolü yaptırıp yaptırmadıkları, yaptırdılarsa ne kadar zaman önce yaptırdıkları
 • Daha önce cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon geçirip geçirmedikleri ve tedavi edilip edilmedikleri
 • Güvenli seks uygulamaları (kontrasepsiyon/korunma) açısından tercihleri
 • Neyi sevip neyi sevmedikleri, sınırları, istekleri, beklentileri.

 

Bu, konuşmayı yapmak iki tarafı da güvende hissettirecek ve rahatlatacaktır. Partnerinizin sınırlarıni ve beklentilerini önceden bildiğiniz ve siz de sınırızı çizebilmiş olduğunuz ve beklentilerinizi ifade edebildiğiniz için kaygı oluşturabilecek durumları en aza indirip anın tadını çıkarabileceksiniz. 

Cinsel Sağlık Hakkında Konuşmak Neden Önemli?


'Cinsel sağlık hakkında konuşmak' ne anlama gelmez?


Çiftlerin arasında cinsel sağlık hakkında konuşulurken konuşma size faydasından çok zararı olacak noktalara kayabilir. Bu duruma karşı dikkatli olmak gerekir. ‘Cinsel sağlık’ hakkında konuşumak bunların zamanı değildir:


 • Partnerinizin sizden önce kaç cinsel partneri olduğunu öğrenmeye çalışmayın. Bu özel bir bilgidir ve kendilerini hazır hissettiklerinde bu bilgiyi sizinle paylaşacaklardır.
 • Stresli veya baskı altında hissetmekten uzak durun. Bu konuşma, her ikinizi de daha rahat hissettiren açık bir sohbet olmalıdır.
 • Yargılamayın. Yargılama anlamanın ve çözüm üretmenin önündeki en büyük engeldir. Partnerinizin size karşı açık olmasını isteyin ve konuşma boyunca ona saygı gösterin. KLonuşma esnasında ve sonrasında geçmiş deneyimleri veya kararları hakkında kötü hissetmesine neden olmayın.


Konuşmanızın ardından ikinizden birinin cinsel sağlığınızla ilgili herhangi bir endişesi varsa, fiziksel bir ilişkiye başlamadan önce bir cinsel check-up yaptırmanız karşılıklı güveni sağlamanıza yardımcı olacaktır.


Bir uzmanla 'Cinsel sağlık hakkında konuşmak' ne işe yarar?


Cinsel sağlığınız hakkında bir uzmanla konuşmak, sadece cinsel hayatınız hakkında konuşmanın ötesine geçer. Alabileceğiniz sağlık hizmetlerini, cinsel ilişki ile ilgili riskleri ve bunları nasıl önleyeceğinizin veya azaltacağınızın farkında olmanızı sağlayabilir. Uzmanlarla cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda kişisel risklerinizi tartışabilir, ne zaman test yaptırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Ayrıca kişisel imajınız, ruh sağlığınız veya madde kullanımınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız çözüm bulmanıza yardımcı olabilirler.


Uzmanlarla ayrıca aşağıdakiler hakkında da konuşabilirsiniz:


 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önerdikleri aşılar ve tedbirler
 • Doğum kontrolü için tercih ve öneriler
 • Cinsel işlev bozukluklarına dair tedbir ve tedaviler

Liste bu şekilde uzayıp gidebilir. Aklınıza takılan bütün sorular için doğru kaynaklardan bilgi almak çok önemlidir, en doğru bilgiyi size uzmanlar verecektir.


Cinsel sağlığınız hakkında bir uzmanla görüşürken ise dikkat etmeniz gereken en önemli mesele ise ona karşı dürüst olmanızdır. Rahatsız edici ve özel bir konu olması sebebiyle çekinceleriniz olsa bile unutulmamalıdır ki konuştuklarınız uzmanınızla aranızda kalacaktır.Doktorunuzu/psikoloğunuzu çıkarlarınızı en iyi şekilde gözeten bir sırdaş olarak görmeye çalışın. Eğer uzmanınızdan beklediğiniz güven ve desteği alamadıysanız, başka bir uzmanla görüşmeyi deneyebilirsiniz.


Ayrıca kişisel imajınız, ruh sağlığınız veya madde kullanımınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız çözüm bulmanıza yardımcı olabilirler.Cinsel Sağlık Hakkında Konuşmanın 6 Temel Faydası Nedir?


İşte yukarıda konuştuğumuz cinsel sağlığınız hakkında konuşmanın size nasıl fayda sağlayabileceğine dair beş örneği derledik:


Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonların (CYBE) Tanı ve Tedavisini Sağlar


Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar utanılacak bir şey değildir. Aslında, dünyada her yıl milyonlarca kişiye CYBE teşhisi konuyor. Ancak sık görülmelerine karşın, bu enfeksiyonlar hafife alınmamalıdır. Bu hastalıkların birçoğunun uzun süreli fiziksel etkileri olabilir ve cinsel partnerlerinize kolayca bulaşabilir. Bu nedenle önce kendinizi sonrasında ise parnerinizi ve çevrenizi güvende tutmak için doğru bir yönetim ve tedavi gereklidir. Korunmasız cinsel eylemlerde bulunuyorsanız, fiziksel semptomlarla ilgili endişeleriniz varsa veya risk faktörleri hakkında konuşmak istiyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz hastalığın çeşidine göre çeşitli önerilerde bulunabilir:


 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların tanısı konup tedavisi düzenlenebilir.
 • HIV ve herpes gibi antibiyotikle tedavi edilemeyen virüsler için çeşitli önerilerde bulunabilir ve ilaçlar daha kapsamlı bir tedaviye geçilebilir.
 • İnsan papilloma virüsü (HPV) gibi aşısı olan hastalıklar için aşı önerisinde bulunabilir.
 • Daha güvenli seks uygulamaları için neler yapılabileceğine dair bilgi verebilir.


Daha Güvenli Seks Uygulamalarının Teşvik Edilmesi


Güvenli seks uygulamaları, cinsel yolla bulaşan hastalık riskini azaltmanın yanı sıra istenmeyen gebeliği önlemeye yardımcı olurlar. Doktorunuzla açık ve dürüst konuşmalar yapmanız, doğru bir şekilde bilgilendirilmenizi ve ihtiyaç duyacağınız bakımı almanızı sağlar. Doktorunuz doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi vererek, hayat tarzınıza, medikal geçmişinize, gebelik düşüncenize ve cinsel partner durumunuza göre sizin için en iyi korunma yöntemi seçmenizi sağlar. Hormon bazlı doğum kontrolü reçete edebilir, RİA önerebilir veya bariyer yöntemlerin doğru kullanımını anlatabilir..


🧑‍⚕️ Milda Health Online Terapi ile daha iyi hissetmeye başlayın. Dilediğiniz yer ve zamanda online olarak psikologlarımızla görüşebilirsiniz!  Hamilelik Planlamasında Yardım


Cinsel sağlığın tüm yönleri korunma ile ilgili değildir. Siz ve eşiniz ailenizi büyütmeyi ve hamile kalmayı umuyorsanız, yumurtlama, adet döngüleri ve sağlıklı bir yaşam tarzı hakkında konuşmalar önemlidir. Uzmanlae ayrıca hamileliğiniz sırasında sağlıklı kalmanıza yardımcı olarak hamilelik sürecinde de size yardımcı olabilir.


Sağlıklı İlişkiler ve Olumlu Beden İmajının Desteklenmesinde Etkilidir.


Herhangi bir partnerle cinsel sağlığınız hakkında konuşmaya açık olmak, daha olumlu sınırlar oluşturmanıza ve ihtiyaçlarınızı iletmenize yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir cinsel ilişkinin bir parçası, hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız şeyleri ifade etmekte rahat hissetmek, güvenli seks uygulamaları belirlemek ve açık rıza çizgileri çizmek anlamına gelir. Doktor, psikolog gibi sağlık profesyonelleri ayrıca, sorunlu bir ilişkiden çıkmak için zihinsel sağlık kaynakları sağlayarak ve cinsellikle ilgili olarak beden imajı ve dismorfi hakkında konuşarak, olumlu cinsel sağlık alışkanlıkları geliştirmenize yardımcı olabilir.


Sağlığı Geliştirilmesi ve Ölüm Riskinin Azalmasını Sağlar


Cinsel sağlık cinsel yolla bulaşan hastalıklar, zevk ve hamileliğin ötesinde hayatı da tehdit edebilen durumlardır. Yani cinsel sağlığınız konusunda doktorunuza karşı dürüst olmanız hayatınızı kurtarabilir. Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşıyorsanız, aşırı vajinal kanamanız varsa, idrar sorunlarınız varsa veya gebe kalma güçlüğünüz varsa, bunların tümü altta yatan bir sağlık sorununun belirtileri olabilir. Prostat ve jinekolojik kanserler gibi ciddi sorunlar, erken teşhis ve tedavi edilirse yüksek hayatta kalma oranlarına sahiptir. İdrar yolu enfeksiyonları ve fibroid tümörler gibi iyi huylu sağlık sorunları ağrıya neden olabilir, ancak birçok tedavi seçeneği vardır.


Cinsel Sorunların Büyümeden Çözülmesine Yardımcı Olur


Cinsel işlev bozuklukları, sizin veya partnerinizin cinsel tatmin elde etmesini engelleyen fiziksel veya psikolojik sorunlardır. Vajinismustan, erken boşalmaya cinsel isteksizliğe kadar geniş bir yelpazesi olan bu sorunlara sebep olabilecek birçok faktör olabilir.

Partnerinizle endişeleriniz veya kaygılarınız hakkında konuşun ve belki daha da önemlisi, partnerinizin endişeleri ve kaygıları hakkında söyleyeceklerini dinleyin.

Sorunları çözmek yakınlığı sürdürmek ve nasıl hissettiğiniz hakkında dürüstçe konuşabilmek için önemlidir.

Bu konuda uzmanla görüşerek muayene olabilir ve/veya terapi alabilirsiniz. Sorun başa çıkılamayacak kadar büyük görünmeden önce bir terapistle görüşmek size sorunun üstesinden gelmeyi kolaylaştıracaktır.


Son Olarak


Cinsel sağlığınız hakkında açık ve bilinçli bir şekilde bu iletişim kurmak, bireylerin sağlıklı ve saygılı ilişkiler kurmasını, kaygı ve stresin azalmasını, karşılıklı güven duygusunun oluşturulmasını sağlar. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesine katkıda bulunur.


Bu konuların herhangi biriyle ilgili bir desteğe ihtiyacınız varsa, bilgi almak istiyorsanız sağlık profesyonellerimize göz atabilirsiniz. Çünkü unutmayın cinsel sağlığınız için gelebileceğiniz en doğru yerdesiniz.


Sevgiler, 

MildaKaynakça

North West Primary Care, Why Talking About Sexual Health is Important, Erişim 27.08.2023, https://www.nwpc.com/why-talking-about-sexual-health-is-important/

Healthline, 5 Reasons to Talk About Sexual Health with Your Doctor, Erişim: 27.08.2023, https://www.healthline.com/health/hiv-aids/hiv-prevention/talk-about-sexual-health#Outlook

UK National Health Services, Sex Activities and Risk Erişim: 27.08.2023 https://www.nhs.uk/live-well/sexual-health/sex-activities-and-risk/

Heatlymale Generations of Healthy Australian Man, We need to talk about sexual dysfunction | Conversation starters for your partner Erişim: 27.08.2023 https://www.healthymale.org.au/how-to-talk-about-sexual-dysfunction-with-your-partner

Yazar:

Milda Health

Bilun Özkök

"Duyguların Derinliklerine Yolculuk: Tiffany Wat Smith'in 'Duygular Sözlüğü' Kitabı Üzerine Bir Bakış"

Bu yazı, Tiffany Wat Smith'in "Duygular Sözlüğü" kitabından ilham alarak duyguların hayatımızdaki etkilerini vurguluyor. Temporal loblardaki "Amigdala"nın rolüne odaklanarak, seçilen 154 duygu üzerinden duyguların yaşamımızı nasıl şekillendirdiğini açıklıyor.

Devamını Oku
Milda Health

Kadında Cinsel isteksizlik Nedir, Nedenleri, Tedavisi

Cinsel isteksizlik, kişinin cinsel aktivitelere karşı düşük veya azalmış bir istek veya ilgi göstermesi durumudur. Bireyin cinsel yaşamını ve ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Bu yazımızda sebeplerini ve tedavisini ele alacağız. Keyifli okumalar

Devamını Oku
Milda Health

Online Diyetisyenlik Hizmeti Nedir? 6 Adımda Online Diyete Başlayın

Sağlıklı beslenme, bireylerin genel sağlık ve yaşam kalitesini iyileştirmek adına önemli bir odak noktası haline gelmiştir. Bu dönüşümde teknolojinin sağladığı avantajlarla birlikte, online diyet ve online diyetisyenlik hizmetleri, kişilere coğrafi sınırlamalardan bağımsız olarak beslenme konusunda uzman rehberlik ve destek sunmaktadır.

Devamını Oku
Pamir Atıcı

Kaygı-Anksiyete: Dost mu? Düşman mı?

#anksiyete#kaygı#kaygıbozukluğunedir?#kaygıbozukluğutedavisi?#kaygıbozukluğubelirtileri?

Devamını Oku