Menu

Dismenore (Adet Sancısı) Nedir? Neden Olur? 


İçindekiler

Dismenore Nedir?

Dismenore Nedenleri Nedir?

Dismenore Belirtileri Nelerdir?

Dismenore Tedavisi Nedir?

Adet Sancısına Ne iyi Gelir?

Sıkça Sorulan SorularDismenore Nedir?

Dismenore, kadınlarda şiddetli Regl ağrısına denir. Regl (Adet) olan kadınlarda genel olarak menstrual kanamaların ilk 2 gününde adet ağrısı görülmektedir ve bu ağrı genellikle hafif olup günlük aktiviteleri etkilememektedir. Dismenore ise adet ağrısının günlük aktiviteleri kısıtlayacak derecede görülmesidir.


Dismenore Nedenleri Nedir?

Dismenore nedenleri primer ve sekonder olmak üzere ikiye ayrılır.

Primer dismenorede ağrının neden oluştuğu tam olarak bilinmez. Menstrual dönemde değişen hormonal değişikliklerin neden olduğu tahmin edilmektedir. Genellikle ergenlik sonrası genç kadınlarda görülen ağrıdır. En sık onlu yaşlarda ve yirmili yaşların başında görülür. Ağrıya eşlik eden organik bir neden yoktur. Ağrının şiddeti bireyin ağrı eşiğine bağlıdır.

Sekonder dismenorede ise ağrıya sebebiyet veren bir organik hastalık eşlik eder. Dismenoreye sebebiyet veren hastalıklara örnek olarak pelvik enfeksiyonlar, over (yumurtalık) kisti, endometriumda (rahim) bulunan polip ve miyomlar, endometriozis (çikolata kisti), verilebilir.


Dismenore Belirtileri Nelerdir?

Dismenorenin en temel belirtisi kramp tarzı batıcı şiddetli ağrıdır. Ağrı en sık suprapubik(kasıklarda) bölgede görülüp bele ve bacaklara doğru yayılım gösterir. Dismenorede ağrı genellikle tek başına bulunmaz ağrıya sıklıkla bulantı, kusma, ishal veya kabızlık, baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk, ateş basması hatta senkop (bayılma) gibi bulguların bir veya birkaçı eşlik eder. Dismenore ağrısı, genellikle adetin başlamasından sonraki ilk 12 saat içinde maksimum seviyeye ulaşır sonra gittikçe azalma eğilimindedir ama bazı kadınlarda birkaç gün sürebilir.Dismenore Tedavisi Nedir?

Primer nedenli dismenorede uterusun fazla kasılmasını engel olunarak ağrının minimalize edilmesi amaçlanır. Bu gruptakilere bu amaçla ağrı kesici etkisi olan ilaç ve hormon tedavisi verilebilir. Sekonder nedenlere bağlı oluşan dismenorede ise buna neden olan etkenlere yönelik bir tedavi planı oluşturulur.

Sekonder nedenli dismenorede özellikle pelvik enfeksiyona bağlı ise antibiyotik ve çeşitli ağrı kesiciler kullanılır. Kist ve miyom nedenli olaylarda ilaç tedavisi etkisiz kalırsa cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Endometrioziste donazol, progesteron(hormon) ve doğum kontrol hapları uygulanır bazı ileri vakalarda cerrahi girişim de uygulanabilmektedir.


Adet Sancısına Ne iyi Gelir?

-Beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Yağlı ve tuzlu yiyeceklerin, gazlı ve alkollü içeceklerin tüketimi azaltılmalıdır

-Stresten olabildiğince uzak kalınmaya çalışılmalı 

-Sıcak su torbasını kasıklara ve sırta konup rahim kaslarının gevşemesi sağlanabilir.

-Sıcak bir duş 

-Karının alt kısmına rahatlatıcı masaj uygulanabilir


Sıkça Sorulan Sorular


Dismenore tedavi edilmezse ne olur?

Dismenore birçok organik hastalığın klinik bulgusu olabileceği için ihmal edilmemesi gerekir. Özellikle orta yaşlı kadınlarda şiddetli ve  uzamış sancılı adet döngülerinin görülmesi halinde jinekoloğa başvurulması önerilmektedir. 


Adet sancısı hangi hastalıkların habercisi olabilir?

Şiddetli adet sancıları organik hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle endometriozis (çikolata kisti), miyom, polip, yumurtalık kisti, pelvik inflamatuar hastalık gibi hastalıklarda görülmektedir 


Adet sancısı sağlıklı kadınlarda olur mu?

Özellikle yeni adet görmeye başlayan kadınlarda adet sancısı olması olağan bir durumdur tamamen fizyolojik olarak prostaglandinin fazla birikmesi ve uterus (rahim) kaslarının fazla kasılması nedeniyle bu durum olabilirYazar:

Milda Health

Bilun Özkök

"Duyguların Derinliklerine Yolculuk: Tiffany Wat Smith'in 'Duygular Sözlüğü' Kitabı Üzerine Bir Bakış"

Bu yazı, Tiffany Wat Smith'in "Duygular Sözlüğü" kitabından ilham alarak duyguların hayatımızdaki etkilerini vurguluyor. Temporal loblardaki "Amigdala"nın rolüne odaklanarak, seçilen 154 duygu üzerinden duyguların yaşamımızı nasıl şekillendirdiğini açıklıyor.

Devamını Oku
Milda Health

Kadında Cinsel isteksizlik Nedir, Nedenleri, Tedavisi

Cinsel isteksizlik, kişinin cinsel aktivitelere karşı düşük veya azalmış bir istek veya ilgi göstermesi durumudur. Bireyin cinsel yaşamını ve ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Bu yazımızda sebeplerini ve tedavisini ele alacağız. Keyifli okumalar

Devamını Oku
Milda Health

Online Diyetisyenlik Hizmeti Nedir? 6 Adımda Online Diyete Başlayın

Sağlıklı beslenme, bireylerin genel sağlık ve yaşam kalitesini iyileştirmek adına önemli bir odak noktası haline gelmiştir. Bu dönüşümde teknolojinin sağladığı avantajlarla birlikte, online diyet ve online diyetisyenlik hizmetleri, kişilere coğrafi sınırlamalardan bağımsız olarak beslenme konusunda uzman rehberlik ve destek sunmaktadır.

Devamını Oku
Pamir Atıcı

Kaygı-Anksiyete: Dost mu? Düşman mı?

#anksiyete#kaygı#kaygıbozukluğunedir?#kaygıbozukluğutedavisi?#kaygıbozukluğubelirtileri?

Devamını Oku