Menu

Hamilelik testi ne zaman yapılır?


Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?


Hazır hamilelik testlerini kullanmak oldukça kolay. Ancak, doğru sonucu almak için ne zaman test yaptırmanız gerektiğini bilmek ve hangisinin sizin için doğru olduğunu bulmak bu kadar kolay olmayabilir. Haydi hamilelik testleri ile ilgili bilmeniz gereken her şeye Milda Health ile bir göz atalım.


Hamilelik testleri nasıl çalışır?


Anne baba olmak hayatı büyük ölçüde değiştiren insanın başına gelen en önemli olaylardan biridir. Bu sebeple hamilelik şüphesi durumunda çiftler bu durumu hemen netleştirmek ister ve hızlıca test yapar. Ancak hamile kalmaya çalışıyor olsanız da olmasanız da, hamilelik testi yaptığınızda test sonucuna güvenebilmek istersiniz. O yüzden testlerden doğru sonucu alabilmek adına acele hareket etmeyin, doğru cevaba ulaşmak için ilişkiden sonra yaklaşık 2 hafta beklemek gerekir.


Testlerin yapılması için önerilen iki haftalık bekleme süresi size uzun gelebilir. Ama bunun geçerli ve basit bir sebebi var. Gebelik testleri, döllenmeden yaklaşık altı gün sonra bebek tarafından üretmeye başlanan insan koryonik gonadotropin (hCG) hormonunu saptayarak çalışır.


Hamileliğinizin ilk birkaç haftasında, hCG düzeyleriniz hızla yükselir ve dördüncü ila altıncı haftalar arasında her 48 saatte bir iki katına çıkabilir. Bununla birlikte hCG seviyelerinizin yükselme hızının kişiden kişiye değişebileceğini gösterebileceği unutulmamalıdır. Bu yükselen seviyeler idrarda ve kanınızda tespit edilebilir, bu nedenle hamile olup olmadığınızı belirlemek için her ikisi de kullanılabilir. 


Farklı hamilelik testi türleri nelerdir?


Farklı markalardan çok sayıda hamilelik testi bulunmasına rağmen temelde iki ana hamilelik testi türü vardır: kan testleri ve idrar testleri.


Evde idrar testi


Evde yapılan testler, kolay ve ucuz olmaları sebebiyle birçok insanın hamile olup olmadığını öğrenmek için tercih ettiği ilk yoldur. Testi yaparken idrarınızı direkt test çubuğuna yapabileceğiniz gibi çubuğu idrar dolu bir kaba daldırarak da yapabilirsiniz. İdrardaki hCG son adet tarihinden yaklaşık üç ila dört hafta sonra veya yumurtlamanızdan 10 ila 14 gün sonra bu testlerde saptanabilir hale geliyor. 


Testin doğru şekilde yapıldığında sürece doğruluğu %99 civarındadır. Yalnız farklı testlerin sonuç işaretlerinin birbirinden farklı şekillerde olabileceği göz önünde bulundurarak mevcut testin içerisindeki işaretlerle karşılaştırılarak sonuca varılmalıdır. 


Hamile olmayan bir kadında hCG seviyesi 0-5 (mIU/mL) iken hamilelik testinin pozitif çıkabilmesi için bu seviyenin 50 civarına kadar çıkmış olması gerekiyor. 


Bu testler aynı mekanizma üzerinden çalıştıkları için hepsi benzer kalitededir. Yalnızca ‘en düşük eşiğe’ bağlı olabilecek şekilde bazı testler idrardaki hormonu diğerlerinden daha erken saptayabilir. Buna rağmen, bir çok farklı marka mevcut olduğu için testi evde yapmak karıştırıcı olabilir. Bu durumda dilerseniz en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak bir gebelik testi yaptırabilirsiniz.


Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?


Sağlık merkezinde yapılan idrar testi


Doktorunuz tarafından yapılan idrar testi, evde yapılan idrar testinden farklı değildir.


Kan testi


Diğer ana gebelik testi türü kan testidir. Kan testinde yine vücuttaki hCG seviyelerini ölçülür ancak idrar yerine kan örneği ile çalışılır. Kan testi hamilelik şüphesiyle gidildiğinde doktorun başvuracağı asıl test olacaktır.


hCG seviyesi önce kanda yükselip sonrasında idrara çıkacağı için bu test idrar testine göre biraz daha erken sonuç verebilir. ve yumurtlamanızdan yaklaşık altı ila sekiz gün sonra hamile olup olmadığınızı söyleyebilir, 


İlişkiden ne kadar sonra hamilelik testi yapılabilir?


İlişkiden sonra doğru sonucu alabilmek adına hamilelik testi için yaklaşık iki hafta beklenmesi gerekmektedir. Bu bekleme süreci can sıkıcı olabilse de geçerli bir sebebi vardır.


Testten önce bebeğin rahim duvarına tutunabilmesi (implantasyon olarak bilinir) ve hormon üretmeye başlaması için yeterli zaman tanımanız gerekir. Aksi takdirde yanlış sonuçlar alabilirsiniz. Duvara tutunma genellikle gebe kaldıktan yaklaşık altı ila on gün sonra gerçekleşir, bu da gebeliğin ilişkiden sadece birkaç gün sonra tespit edilemeyeceği anlamına gelir. Ayrıca, her zaman ilişkiden hemen sonra hamile kalmayacağınızı da belirtmekte fayda var - döllenme süreci bazen ilişkiden sonra beş güne kadar uzayabilir. 


Neden mi? Açıklayalım.


Yumurtlama gerçekleştiğinde, yumurtalıklardan bir yumurta salınır ve rahime doğru ilerler. Parçalanmadan önce 24 saate kadar orada kalır. Bu süre zarfında bir sperm yumurtayla buluşursa, hamile kalırsınız. Ancak, spermin yumurtayı döllemesi sadece bu 24 saatlik süre içinde olmaz. Yumurtlamadan önceki günlerde ilişkiye girerseniz, spermlerin bir kısmı üreme sisteminize kalarak (beş güne kadar hayatta kalabilir) ve sonrasında yumurtayı döllemeye devam edebilir. Bu nedenle, doğurganlık pencereniz sadece yumurtlama gününü değil, aynı zamanda beş gün öncesini de içerir.


Yani ne zaman hamile kaldığınızdan tam olarak emin olamayabilirsiniz. Bu nedenle gebelik testinizin doğru sonuç vermesi için yeterli zaman ayırdığınızdan emin olmak önemlidir. Test yapmak için uygun zaman reglin geciktiği ilk gün veya son korunmasız cinsel ilişkiden 21 gün sonrasıdır. Aslında size verebileceğimiz en iyi tavsiye şu ki dayanabilirseniz o kadar iyidir. Çünkü zaman geçtikçe testin doğruluğu artar :)  

Testler yumurtlama dönemine göre (yumurtlamadan sonra 10 ila 14 gün sonra) de yapılabilse de bu dönem her ay aynı şekilde işleyen saat gibi bir mekanizma olmadığı için bunun yerine son adet dönemine göre hesap yapmak daha güvenilirdir. 


Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?
Kan testi, idrar testi, hamilelik testi

🧑‍⚕️ Milda Health Online Terapi ile daha iyi hissetmeye başlayın. Dilediğiniz yer ve zamanda online olarak psikologlarımızla görüşebilirsiniz! 

Hamilelik testi yapmak için ne zaman erken?


Evde idrar testleri için, bir sonraki regl tarihinizden dört günden fazla bir süre önce test yaptırmak yeterince hormon üretilmemiş olacağı için genellikle çok erkendir.


Bazı "ultra erken" gebelik testleri daha düşük hCG seviyelerini ölçebilir ve reglin başlamasını beklenen günden beş gün öncesine kadar erken gebelik tespiti yapabilir. Ancak güvenilirlikleri daha düşüktür.


Erken gebelik testi nedir?

Erken gebelik testleri gebe olup olmadığını bir an önce öğrenmek için üretilen testlerden biridir. Bu testler reglnin geciktiği günden beş-6 gün öncesine kadar bile sonuç verir. İdrardan hCG hormonunu ölçen bir testtir. Gebe olmayan kadınlardaki hCG hormonu 5 mIU/ml'den azdır. Bu testlerde 5 ve üstü değerler tespit edilebilir. hCG hormonu, döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesinden sonra üretilmeye başlar ve hamileliğin ilk haftalarında hızla artar. Ancak, bu testlerin doğruluğu adet döngüsünün uzunluğuna ve hCG hormonunun seviyesine göre değişebilir. Genel olarak, adet döngüsü 28 gün olan bir kadında, adet döngüsünün gecikmesinden 10 gün sonra yapılan bir erken gebelik testi yaklaşık %99 doğrulukla hamileliği tespit edebilir.


Regl öncesi gebelik testi yaptırmak mantıklı mı?


Hamile olup olmadığınızla ilgili endişeliyseniz ve hemen test yaptırıp regl dönemini beklemek istemiyorsanız bu süreçte yapılan testin yanlış olma olasılığının yüksek olduğunu test negatif çıksa da reglin gecikmesi durumunda testi tekrarlamanız gerektiğini unutmayın.


Adet gecikmesinden sonra ne zaman gebelik testi yapılmalı?


Regl döngüsü düzenliyse, testi beklenen ilk regl günü veya beklenen reglden sonraki gün yapabilirsiniz. Negatif sonuç aldıysanız ancak regl olmadıysanız 48 ila 72 saat sonra testi tekrarlayabilirsiniz.


Döngünüz düzensiz ise doğru sonuç almak adına test için ilişkiden sonra 21 gün beklemek gerekmektedir, ancak daha fazla rehberliğe ihtiyaç duyuyorsanız sağlık uzmana başvurmak en iyisi olacaktır.


Doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanırken hamilelik testi yapılır mı?


Şu anda hap, rahim içi araç veya implant gibi bir doğum kontrol yöntemi kullanıyor olsanız da ve hala hamile olduğunuzdan şüphelenebilirsiniz. Doğru kullanıldığında bile hiçbir doğum kontrol yöntemi %100 etkili değildir.


Bu noktada akılda tutulması gereken şey şu ki doğum kontrol yöntemleri hamilelik testi sonuçlarını etkilememektedir.


Hamilelik testi yapmak için günün en iyi zamanı ne zamandır?


Kulislerde konuşulan sabah idrarı konusunu duymuş olabilirsiniz. Sabah ilk idrar daha konsantre olacağından dolayı hamilelik testi için en iyi zamanın sabah günün ilk idrarı olduğu bilgisi doğruluk payı olan bir bilgi olsa da bu konuda endişe etmeyi gerektirecek bir fark yoktur.


Hamilelik testi yapmadan önce nelere dikkat edilmelidir?


Testi yapmadan önce talimatları okumak ve testi yeterli idrarla yapmak dışında önceden dikkat etmeniz gereken bir şey yoktur.


Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?
İdrar testi, hamilelik testi


Kısaca


Hamilelik testleri ya çişinizde ya da kan dolaşımınızda hCG adı verilen bir hormonu saptar. HCG yalnızca bir embriyo rahim duvarınıza yerleştikten sonra üretilir, bu nedenle gebelik testi yapmadan önce adet gecikmesinin ilk gününe veya korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 21 güne kadar beklemeniz çok önemlidir. Adet gecikmesinden sonraki birkaç gün içinde testiniz daha doğru olacaktır.


Bu bekleme süreci gergin bir süreç olabilmekle beraber doğru sonuç alabilmek adına, hCG seviyelerinin tespit edilebilecek kadar yükselmesi gerektiğini unutmayın.


Umarım sonuç dilediğiniz gibi olur, İyi şanslar.

Milda Health“HCG Blood Test: Quantitative.” University of San Francisco, 13 Aug. 2019, www.ucsfhealth.org/medical-tests/hcg-blood-test---quantitative

Nwabuobi, Chinedu, et al. “HCG: Biological Functions and Clinical Applications.” International Journal of Molecular Sciences, vol. 18, no. 10, Sep. 2017, doi.org/10.3390/ijms18102037.

“Pregnancy Test Instructions.” UNC School of Medicine, www.med.unc.edu/timetoconceive/study-participant-resources/pregnancy-test-instructions/. Accessed 25 June 2023.

“Pregnancy Test: When To Take, Types & Accuracy.” Cleveland Clinic, my.clevelandclinic.org/health/articles/9703-pregnancy-tests. Accessed 25 June 2023.

“Pregnancy Tests.” Office on Women’s Health,www.womenshealth.gov/a-z-topics/pregnancy-tests. Accessed 25 June 2023.

“Doing a Pregnancy Test.” NHS, www.nhs.uk/pregnancy/trying-for-a-baby/doing-a-pregnancy-test/. Accessed 25 June 2023

When to take a pregnancy test’’ Flo Health, https://flo.health/getting-pregnant/trying-to-conceive/pregnancy-tests/when-to-take-a-pregnancy-test. Accessed 25 June 2023
Yazar:

Milda Health

Bilun Özkök

"Duyguların Derinliklerine Yolculuk: Tiffany Wat Smith'in 'Duygular Sözlüğü' Kitabı Üzerine Bir Bakış"

Bu yazı, Tiffany Wat Smith'in "Duygular Sözlüğü" kitabından ilham alarak duyguların hayatımızdaki etkilerini vurguluyor. Temporal loblardaki "Amigdala"nın rolüne odaklanarak, seçilen 154 duygu üzerinden duyguların yaşamımızı nasıl şekillendirdiğini açıklıyor.

Devamını Oku
Milda Health

Kadında Cinsel isteksizlik Nedir, Nedenleri, Tedavisi

Cinsel isteksizlik, kişinin cinsel aktivitelere karşı düşük veya azalmış bir istek veya ilgi göstermesi durumudur. Bireyin cinsel yaşamını ve ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Bu yazımızda sebeplerini ve tedavisini ele alacağız. Keyifli okumalar

Devamını Oku
Milda Health

Online Diyetisyenlik Hizmeti Nedir? 6 Adımda Online Diyete Başlayın

Sağlıklı beslenme, bireylerin genel sağlık ve yaşam kalitesini iyileştirmek adına önemli bir odak noktası haline gelmiştir. Bu dönüşümde teknolojinin sağladığı avantajlarla birlikte, online diyet ve online diyetisyenlik hizmetleri, kişilere coğrafi sınırlamalardan bağımsız olarak beslenme konusunda uzman rehberlik ve destek sunmaktadır.

Devamını Oku
Pamir Atıcı

Kaygı-Anksiyete: Dost mu? Düşman mı?

#anksiyete#kaygı#kaygıbozukluğunedir?#kaygıbozukluğutedavisi?#kaygıbozukluğubelirtileri?

Devamını Oku