Menu

İlişkileri Bitiren Mahşerin 4 Atlısı ve Sağlıklı İlişki İpuçları


İnsan ilişkileri, hayatımızın en önemli yönlerinden biridir. Ancak, ilişkilerde zaman zaman karşımıza çıkabilen zorluklar vardır ve bu zorluklar ilişkilerimizi olumsuz etkileyebilir. Ünlü ilişki uzmanı John Gottman, bu zorlukları "Mahşerin 4 Atlısı" olarak adlandırdı ve ilişkilerdeki yıkıcı davranış kalıplarını açıklamak için bu terimi kullandı. Bu yazıda, Mahşerin 4 Atlısı'nı ve sağlıklı bir ilişki kurmanın ipuçlarını keşfedeceğiz.

ilişkilerde çatışmaİlişkilerde Mahşerin 4 Atlısı Nedir?

Mahşerin 4 Atlısı, ilişkilerde sıkça rastlanan ve ilişkileri olumsuz etkileyen dört temel davranış kalıbını temsil eder. Bu atlılar şunlardır:


Eleştiri:

Eleştiri, bir ilişkide sıkça rastlanan olumsuz bir davranış kalıbıdır. Bu, partnerinizi olumsuz bir şekilde değerlendirmek veya hatalarını açıkça belirtmek anlamına gelir. Örneğin, partnerinize "Her zaman bu işi böyle yanlış yapıyorsun", “bencilsin”, “sen hep böylesin, düzelmezsin”, “hiç romantik değilsin, tam bir odunsun” demek, eleştiriye bir örnektir. Eleştiri, duygusal olarak yıpratıcıdır ve partnerin kendini savunmasız hissetmesine yol açabilir.

Partnerimizi eleştirmek yerine ona “ben” diliyle yaklaşmalıyız. Örneğin “hiç romantik değilsin, çok kabasın, sevgisizsin” demek yerine “kendimi böyle davrandığında çok değersiz hissediyorum, bana ilgi göstermediğinde kendimi çok yalnız ve değersiz hissediyorum” demek ilişki açısından çok daha yapıcıdır. Hem partneriniz sizi anlamış olur hem de düşüncelerinizi ben diliyle ifade ederek partnerinizi kırmamış ve eleştirmemiş olursunuz.


Küçümseme:

Küçümseme, partnerinizi aşağılamak, hakaret etmek, kendinizi daha üstün görmek anlamına gelir. Bu tür davranışlar, ilişkilerin en zararlı unsurlarından biridir. Örneğin, partnerinize alaycı bir şekilde "Senin için bu çok zor olacak" demek,”çok beceriksizin”, “sen zaten yapamazsın” demek küçümsemeye bir örnektir. Küçümseme, partnerin özsaygısını zedeler ve ilişkiyi zehirler. Partnerimizi küçümsemek yerine onun iyi yönlerini takdir etmeliyiz. 

🧑‍⚕️ Milda Health Online Terapi ile daha iyi hissetmeye başlayın. Dilediğiniz yer ve zamanda online olarak psikologlarımızla görüşebilirsiniz! 


Sürekli savunma halinde olmak:

Sürekli savunma halinde olmak bir zırh giymek gibidir ve sürekli partnerinizi düşman olarak görürsünüz halbuki sürekli savunma halinde olmak yerine karşındakini anlamak ve orta yolu bulmaya çalışmak gerekir. Savunma halinde olmak genellikle duygusal bir gerilimi artırır ve iletişimi daha da zorlaştırır. Savunmada en belirgin özellik karşındakinin ne dediğini duymamaktır, kişi sadece kendini savunmaya ve eleştirilere cevap vermeye çalışır. “Bu sen hatan, bunun sorumlusu sensin, her şeyi sen mahvettin” gibi cümleler aslında savumaya bir örnektir.


Duvar Örme:

Duvar örme, bir partnerin duvarlarını örmesi ve partnerine karşı duvarlarını yükseltmesi anlamına gelir. Bu, empati eksikliği ve iletişim sorunlarına yol açabilir. İki partner arasındaki duvar büyüdükçe, ilişki daha da soğuyabilir. Örneğin, partnerinizin duygusal ihtiyaçlarına tepki vermemek veya partnerinizi duygusal olarak dışlamak, duvar örmeye bir örnektir. Duvar örmek aslında karşınızdaki partnere “sen değersizsin” demektir. Zamanla ördüğünüz duvarlar o kadar kalın olur ki ortada bir ilişki kalmaz. Örneğin kavga ederken gidip tek başına uyumak, yatakları ayırmak, partnerine haber vermeden hayatını yaşamak duvar örmeye birer örnektir.


Bu davranış kalıpları, bir ilişkiyi zehirleyebilir ve çoğu zaman ilişkilerin sona ermesine yol açabilir. Ancak, bu davranış kalıplarını değiştirmek ve sağlıklı bir ilişki kurmak mümkündür. İlişkinizi daha sağlıklı hale getirmek ve Mahşerin 4 Atlısı'nın etkilerini azaltmak için empati, açık iletişim, sorunları çözme becerilerini geliştirme ve saygı temel ilkelerdir.


Unutmayın ki sağlıklı bir ilişki, çaba ve anlayış gerektirir. Mahşerin 4 Atlısı'na karşı dikkatli olmak, ilişkinizi güçlendirmenin ilk adımıdır.

ilişkilerde kavga etmek


İlişkilerde Sağlıklı Davranış Kalıpları Nelerdir?

Şimdi Mahşerin 4 Atlısı'nı tanıdık, peki bu olumsuz davranış kalıplarını nasıl değiştirebiliriz? İşte bazı öneriler:


Empatiyi Geliştirin

Empati, partnerinizin duygusal ihtiyaçların, düşüncelerini anlama becerisidir. Partnerinizin duygusal dünyasını daha iyi anlamak, eleştiriyi ve küçümsemeyi azaltabilir. Empati yaparak partnerinizin gözünden olaylara bakabilirsiniz. Empati yapmak “seni anlıyorum, acılarına duyarsız değilim, seninle beraber onları paylaşıyorum ve yanındayım” demektir.


İyi İletişim Kurun

Sağlıklı bir ilişkinin temeli iyi iletişimdir.Partnerinizle açık ve dürüst bir iletişim sürdürün. Duygularınızı ve düşüncelerinizi açıkça ifade edin, ancak saygı ve sevgi çerçevesinde yapın. Kimse müneccim değildir, duygularınızı ve düşüncelerinizi partnerinize ifade etmelisiniz, ona hissettiklerinizi, korkularınızı ve rahatsız olduğunuz konuları güzel bir dille ifade ederseniz aranızdaki bağ güçlenir ve karşınızdaki de ihtiyaçlarınıza daha duyarlı hale gelir.


Sorunları Çözme Becerilerinizi Geliştirin

Sorunlar kaçınılmazdır, ancak onları sağlıklı bir şekilde çözmek ilişkinizi güçlendirebilir. Problemleri birlikte çözmek için işbirliği yapın. Unutmayın “Sorunsuz çift yoktur,sorunlarını çözemeyen çift vardır.”


Saygı ve Sevgi

Saygı ve sevgi ilişkinizin temelidir. Partnerinizi saygıyla muamele edin ve sevginizi ifade edin. 🧑‍⚕️ Milda Health Online Terapi ile daha iyi hissetmeye başlayın. Dilediğiniz yer ve zamanda online olarak psikologlarımızla görüşebilirsiniz! 


Yazar:

Milda Health

Bilun Özkök

"Duyguların Derinliklerine Yolculuk: Tiffany Wat Smith'in 'Duygular Sözlüğü' Kitabı Üzerine Bir Bakış"

Bu yazı, Tiffany Wat Smith'in "Duygular Sözlüğü" kitabından ilham alarak duyguların hayatımızdaki etkilerini vurguluyor. Temporal loblardaki "Amigdala"nın rolüne odaklanarak, seçilen 154 duygu üzerinden duyguların yaşamımızı nasıl şekillendirdiğini açıklıyor.

Devamını Oku
Milda Health

Kadında Cinsel isteksizlik Nedir, Nedenleri, Tedavisi

Cinsel isteksizlik, kişinin cinsel aktivitelere karşı düşük veya azalmış bir istek veya ilgi göstermesi durumudur. Bireyin cinsel yaşamını ve ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Bu yazımızda sebeplerini ve tedavisini ele alacağız. Keyifli okumalar

Devamını Oku
Milda Health

Online Diyetisyenlik Hizmeti Nedir? 6 Adımda Online Diyete Başlayın

Sağlıklı beslenme, bireylerin genel sağlık ve yaşam kalitesini iyileştirmek adına önemli bir odak noktası haline gelmiştir. Bu dönüşümde teknolojinin sağladığı avantajlarla birlikte, online diyet ve online diyetisyenlik hizmetleri, kişilere coğrafi sınırlamalardan bağımsız olarak beslenme konusunda uzman rehberlik ve destek sunmaktadır.

Devamını Oku
Pamir Atıcı

Kaygı-Anksiyete: Dost mu? Düşman mı?

#anksiyete#kaygı#kaygıbozukluğunedir?#kaygıbozukluğutedavisi?#kaygıbozukluğubelirtileri?

Devamını Oku