Menu

REGL ADET GECİKTİREN İLAÇLAR 

   Sağlıklı her kadın normal şartlar altında ortalama 28 günde (21-35) bir adet kanaması yaşamaktadır. Adet kanaması; kadın rahminin iç tabakasının (endometrium) gebelik oluşmadıysa kanama ile dökülmesi olayıdır. Kadınlar bazen adet dönemlerini ertelemek isteyebilmekte, bunun için de adet kanamasını geciktirecek ilaçlar kullanmaktadır. Bu ilaçlar progesteron içeren, rahimde dökülen tabakanın normal döngüsünü değiştiren, yumurtlamayı veya genel sağlık durumunu etkilemeyen 

 ilaçlardır. Tüm bu ilaçlara regl geciktirici ilaçlar denir. 

Adet Geciktirici ilaçlar

 

Regl Geciktirici İlaçlar Ne Zaman Kullanılmalı?

Adet kanamasını ertelemek isteyen kadın, adet döneminden en az 4-5 gün önceden regl geciktirici bu ilaçları kullanmaya başlamalıdır. Kaç gün geciktirmek isteniyorsa bu süreçte düzenli olarak ilacın kullanılması gerekir. İlaçların farklı formları bulunduğundan bu ilaçların bazıları günde 2 adet, bazıları günde 3 adet alınır.


Regl Geciktirici İlaçların Vucüttaki Etkileri Nelerdir?

Göğüslerde adet döneminde hissedilen dolgunluğa benzer şekilde dolgunluk, vücutta gerginlik hissi olabilir. Fakat vücudunda hiçbir etki yaratmadan da kullanan kadınlar vardır. Yani vücutta etkisinin olması veya olmaması sorun teşkil etmemektedir.


Kimler Regl Geciktirici İlaçlar Kullanabilir/Kullanamaz?

  • Karaciğer tümörü olan hastalar
  • Meme kanseri olan hastalar
  • Gebelik sürecinde sarılık geçirmiş olan hastalar
  • Gebeliği olan ya da gebelik şüphesi olan kadınlar
  • Bebek emziren kadınlar 
  • Anormal vajinal kanaması olup jinekolog tarafından değerlendirilmemiş hastalar
  • Kalp krizi veya pıhtı sonucu felç geçirmiş olan hastalar regl geciktirici ilaçlar kullanamaz.


Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

Adet geciktirici ilaçların içerdiği progesteron hormonuna bağlı bazı yan etkileri bulunabilir. Bunlar; göğüs hassasiyet artışı ve şişkinlik, sivilce, duygu durum bozuklukları ve mutsuzluk hali, vücutta sıvı toplanması (ödem), cinsel istek kayıpları, kabızlık sayılabilir. Bu yan etkiler geçicidir ve ilaçların kullanımı bırakıldığında adet döngüsü normale döndüğü zaman bu yan etkiler de ortadan kalkar.


Regl Geciktirici ilaçlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

  • Adet geciktirici ilaçların kısır yapacağı düşünülür. Fakat yılda 2-3 kereden fazla kullanılmadığı taktirde bu ilaçların kısırlık yapabileceği ya da gebeliğe engel olabileceğine dair herhangi bir bulgu bulunmamaktadır.
  • Adet geciktirici ilaçların yumurtlamayı (ovulasyon) olumsuz etkilediği düşünülür. Fakat bu ilaçlar sadece rahim iç dokusunu (endometrium) etkilemekte olup sık kullanılmadığı taktirde yumurtalıklara herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Sık kullanıldığı durumlarda ise yumurtalıklar ve rahim arasında düzenli olarak gerçekleşen hormon adet dengesi bozulabilmektedir.
  • Adet geciktirici ilaçların gebeliğe yol açmadığı düşünülür. Ancak bu ilaçların etkisi sadece adet kanamasını geciktirmektir. Tek başına kullanılması durumunda gebeliği önlemesi söz konusu değildir. Bu gibi durumlarda ilaç kullanım sonrasında olan adet gecikmelerinde mutlaka gebelik testi yapılmalıdır.

Son olarak hormon içerikli bir ilaç olduğundan bu ilaçlar doktor kontrolü altında kullanılması gereken ilaçlardır. Kontrol kontrolü altında kullanılmadığı taktirde istenmeyen bulgulara sebep olabilir.


Adet geciktirmek için ne yapmalı? Adet geciktirici ilaçlar zararlı mı?


 Yazar:

Milda Health

Bilun Özkök

"Duyguların Derinliklerine Yolculuk: Tiffany Wat Smith'in 'Duygular Sözlüğü' Kitabı Üzerine Bir Bakış"

Bu yazı, Tiffany Wat Smith'in "Duygular Sözlüğü" kitabından ilham alarak duyguların hayatımızdaki etkilerini vurguluyor. Temporal loblardaki "Amigdala"nın rolüne odaklanarak, seçilen 154 duygu üzerinden duyguların yaşamımızı nasıl şekillendirdiğini açıklıyor.

Devamını Oku
Milda Health

Kadında Cinsel isteksizlik Nedir, Nedenleri, Tedavisi

Cinsel isteksizlik, kişinin cinsel aktivitelere karşı düşük veya azalmış bir istek veya ilgi göstermesi durumudur. Bireyin cinsel yaşamını ve ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Bu yazımızda sebeplerini ve tedavisini ele alacağız. Keyifli okumalar

Devamını Oku
Milda Health

Online Diyetisyenlik Hizmeti Nedir? 6 Adımda Online Diyete Başlayın

Sağlıklı beslenme, bireylerin genel sağlık ve yaşam kalitesini iyileştirmek adına önemli bir odak noktası haline gelmiştir. Bu dönüşümde teknolojinin sağladığı avantajlarla birlikte, online diyet ve online diyetisyenlik hizmetleri, kişilere coğrafi sınırlamalardan bağımsız olarak beslenme konusunda uzman rehberlik ve destek sunmaktadır.

Devamını Oku
Pamir Atıcı

Kaygı-Anksiyete: Dost mu? Düşman mı?

#anksiyete#kaygı#kaygıbozukluğunedir?#kaygıbozukluğutedavisi?#kaygıbozukluğubelirtileri?

Devamını Oku