Menu

Seks sırasında acı,batma,yanma hissi

Seksin amacı haz almak ve iyi hissetmektir. Fakat bazen seks keyif bir deneyim olmaktan çok acı veren bir deneyime dönüşebilir. Seks sırasında yanma ve batma hissi seks sırasında alınan hazzı sıfırlar. Ve bu durum bazı önemli durumların habercisi olabilir.

seks sırasında acı yanma batma hissi

Seks sırasında yanma neden olur?

Seks sırasında yanma ve batma hissinin bir çok sebebi olur. Örneğin; vajinal enfeksiyonlar, yırtık ve travmalar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, vajinal kuruluk ve vajinismus. Seks sırasında yaşadığınız yanma ve batma hissi görmezden gelerek sorunun büyümesine yol açabilirsiniz. Eğer bu yanma hissi tekrarlayan bir durumsa kesinlikle bir kadın doğum doktoruna gitmelisiniz.

Seks sırasında acı veren yanma hissinin en yaygın nedenlerinden bazılarına bir göz atalım.


Enfeksiyon

Mantar enfeksiyonu , bakteriyel vajinoz veya belsoğukluğu veya klamidya gibi “cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar" seks sırasında yanma veya batma hissine yol açabilen çeşitli vajinal enfeksiyonlardır.


Bir enfeksiyon kapmış olabileceğinizi düşünüyorsanız, bir sağlık uzmanından yardım almak çok önemlidir.

Pamukçuk da dahil olmak üzere maya enfeksiyonları, vajinada mantar birikmesinden kaynaklanır . Kulağa hoş gelen bir şey değil biliyoruz ama aslında kadın genital iltihaplanmanın en yaygın nedenlerinden biridir. Maya enfeksiyonları, seks sırasında batma hissinin yanı sıra beyaz akıntıya ve vajinal kaşıntıya da neden olabilir. Ancak, kısa bir antifungal ilaç tedavisi ile, bir veya iki hafta içinde düzelir.


CYBE'ler genellikle korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Farklı enfeksiyonlar farklı semptomlara neden olabilse de, bazı yaygın semptomlar arasında vajinal akıntı, cinsel organların üzerinde veya çevresinde şişlikler,kabarıklıklar, kaşıntı hissi, cinsel organların çevresinde siğil veya kızarıklık ve cinsel ilişki sırasında rahatsızlık yer alır. CYBE olabileceğinizi düşünüyorsanız, tıbbi yardım almanız önemlidir.

🧑‍⚕️ Milda Health Online Terapi ile daha iyi hissetmeye başlayın. Dilediğiniz yer ve zamanda online olarak psikologlarımızla görüşebilirsiniz! 


Vajinal Kuruluk


Seks sırasında vajina kendiliğinden doğal kayganlığını üretir. Başka bir deyişle, "ıslanırsınız". Islaklık miktarı her zaman uyarılma seviyenizle ilişkili olmasa da (örneğin, uyarılmış ve kuru veya ıslak ve uyarılmamış olabilir), bu kayganlaştırma önemlidir, çünkü penetrasyon sırasında sürtünmeyi azaltır. 


Doktorlar, "uyarılma ve ön sevişme eksikliği nedeniyle" vajinal kuruluk oluşabileceğini açıklıyor. Veya döngünüzdeki hormonal değişikliklerle [genellikle perimenopoz nedeniyle] veya ilaçlarla ilgili olabilir.


Vajinal kuruluk genellikle çok ciddi bir şeyin işareti olmasa da, çözülmesi önemlidir. Eğer uyarılma eksikliğinden kaynaklanıyorsa, partnerinizle sizi tahrik eden şeyler hakkında dürüst bir konuşma yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Veya hormonal değişikliklerden veya ilaçlardan kaynaklanıyorsa, doktorunuzu hızlı bir ziyaret, kesin nedeni belirlemenize yardımcı olacaktır.


Ya da seks sırasındaki kuruluğunuzun geçiçi olduğunu düşünüyorsanız kayganlaştırıcı satın alıp hızlı bir şekilde sorunu çözebilirsiniz 🙂


Tahriş veya alerjik reaksiyon 

Vajinanız veya dış cinsel organlarınız tahriş olduysa, seks sırasındaki temas ve sürtünme muhtemelen bu tahrişi daha fazla arttıracak.

Vajinal ve vulva tahrişine her türlü şey neden olabilir. Örneğin; kumaşlar, sabunlar, losyonlar veya kayganlaştırıcılar. Vajina kendi kendini temizler, bu nedenle onu ürünlerle veya losyonlarla yıkamanıza gerek yoktur. Özellikle vajinayı temizlemek için pazarlananlar bile bakteri dengesini ve pH seviyelerini ciddi şekilde bozabilir ve bu da tahrişe neden olabilir. Vulvayı (vajinanın dış açıklığı) yumuşak sabun ve suyla yıkamak genellikle iyidir, ancak yakın zamanda yeni bir duş jeli veya vücut losyonu kullanmaya başladıysanız, vajinal akıntının azalmasına yardımcı olup olmayacağını görmek için birkaç gün kullanmamayı deneyin.


Menopoz

Menopoz vücut için zor bir süreçtir. Perimenopoz sırasında (menopoza geçiş dönemi) ve menopozdan sonra, vücudunuz artık her ay yumurtlama gerçekleşmez ve östrojende azalmaya başlar. Ateş basması, uyku bozukluğu ve ruh hali değişiklikleri gibi klasik menopoz semptomları başlar.

Kuruluk semptomlarını hafifletmek için kullanılabilecek nemlendiriciler ve östrojen tabletleri vardır, en doğru tedavi için doktorunuza danışmayı unutmayın.


Vajinismus

Muhtemelen, seks sırasında hissettiğiniz yanma yeni değilse, ağrılı seks dediğimiz vajinusmustur.

Vajinismus, vajina kaslarının penetrasyon sırasında istemsiz olarak kasılıp gerilmesine neden olan bir durumdur . Bu, seksi inanılmaz derecede acı verici hale getirebilir ve bazen mümkün olmayabilir. Daha ayrıntılı bilgi için vajinusmusla ilgili şu makalemizi okuyabilirsin.

  • https://mildahealth.com/blogs/vajinusmus-nedir-nasil-tedavi-edilir


🧑‍⚕️ Milda Health Online Terapi ile daha iyi hissetmeye başlayın. Dilediğiniz yer ve zamanda online olarak psikologlarımızla görüşebilirsiniz! 


Kaynakça:


Mitchell, Kirsten R., et al. “Painful Sex (Dyspareunia) in Women: Prevalence and Associated Factors in a British Population Probability Survey.” BJOG: An International Journal of Obstetrics & Gynaecology, vol. 124, no. 11, Oct. 2017. Wiley Online Library, https://doi.org/10.1111/1471-0528.14518.


Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG). “Vaginal Yeast Infection (Thrush).” Informed Health, 2019, www.informedhealth.org/vaginal-yeast-infection-thrush.html.


Santoro, Nanette. “Perimenopause: From Research to Practice.” Journal of Women’s Health, vol. 25, no. 4, 1 Apr. 2016, pp. 332–39. PubMed Central, https://doi.org/10.1089/jwh.2015.5556.Yazar:

Milda Health

Bilun Özkök

"Duyguların Derinliklerine Yolculuk: Tiffany Wat Smith'in 'Duygular Sözlüğü' Kitabı Üzerine Bir Bakış"

Bu yazı, Tiffany Wat Smith'in "Duygular Sözlüğü" kitabından ilham alarak duyguların hayatımızdaki etkilerini vurguluyor. Temporal loblardaki "Amigdala"nın rolüne odaklanarak, seçilen 154 duygu üzerinden duyguların yaşamımızı nasıl şekillendirdiğini açıklıyor.

Devamını Oku
Milda Health

Kadında Cinsel isteksizlik Nedir, Nedenleri, Tedavisi

Cinsel isteksizlik, kişinin cinsel aktivitelere karşı düşük veya azalmış bir istek veya ilgi göstermesi durumudur. Bireyin cinsel yaşamını ve ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Bu yazımızda sebeplerini ve tedavisini ele alacağız. Keyifli okumalar

Devamını Oku
Milda Health

Online Diyetisyenlik Hizmeti Nedir? 6 Adımda Online Diyete Başlayın

Sağlıklı beslenme, bireylerin genel sağlık ve yaşam kalitesini iyileştirmek adına önemli bir odak noktası haline gelmiştir. Bu dönüşümde teknolojinin sağladığı avantajlarla birlikte, online diyet ve online diyetisyenlik hizmetleri, kişilere coğrafi sınırlamalardan bağımsız olarak beslenme konusunda uzman rehberlik ve destek sunmaktadır.

Devamını Oku
Pamir Atıcı

Kaygı-Anksiyete: Dost mu? Düşman mı?

#anksiyete#kaygı#kaygıbozukluğunedir?#kaygıbozukluğutedavisi?#kaygıbozukluğubelirtileri?

Devamını Oku