Menu

Seks sonrası neden idrar yapmalıyız?

Her zaman seksten sonra işemek iyi bir fikirdir. Özellikle kadın sağlığı için.seks sonrası idrar yapmak


İdrar yolu enfeksiyonları (İYE)

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE), mesane, üretra veya böbrekler gibi üriner sistemin herhangi bir bölgesinde meydana gelen bir enfeksiyondur . İdrar yolu enfeksiyonu genellikle bakteri üretra yoluyla idrar yolunuza girdiğinde ve mesanenizde çoğalmaya başladığında ortaya çıkar. İdrar yolunuzun doğal savunması başarısız olursa, bakteriler büyüyebilir ve enfeksiyona neden olabilir.


İdrar yolu enfeksiyonları için risk faktörleri nelerdir?

İYE'ler kadınlarda daha sık görülür. Kadınların İYE'lere yakalanma riskini artıran bazı özel şeyler şunlardır:


Kadın anatomisi — Kadınların üretraları erkeklerinkinden daha kısadır. Bu, bakterilerin mesaneye girmek için kat etmesi gereken mesafeyi azaltır.

Bazı doğum kontrol türleri — Doğum kontrolü için diyafram ve/veya spermisidal ajanlar kullanan kadınların İYE kapma riski artar.

Cinsel aktivite — Cinsel olarak aktif olan kadınlarda İYE geliştirme riski, olmayan kadınlara göre daha fazladır. Yeni bir seks partneriniz varsa riskiniz de artar.

Menopoz — Menopozdan sonra azalan östrojen hormonu seviyesi , idrar yolunda değişikliklere neden olarak sizi enfeksiyona daha yatkın hale getirir.


İdrar yolu enfeksiyonun belirtileri nelerdir?


İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

 • Ani bir işeme dürtüsü
 • Artan idrar sıklığı (sık sık az miktarda idrar yapabilirsiniz)
 • İşerken yanma veya acı hissi
 • Kokulu idrar
 • İdrarda kan
 • Karın ağrısı
 • İyi hisssetmemek

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi nedir?


İdrar yolu enfeksiyonu semptom ve bulguları geliştirirseniz doktorunuzu ziyaret edin. Onları tedavi etmek için antibiyotik ilaçlar reçete edebilirler. Tedaviye başladıktan sonra, İYE semptomları genellikle beş gün içinde düzelmeye başlar. Semptomlarınız hemen düzelse bile, tüm ilaç kürünü tamamladığınızdan emin olun.İdrar yolu enfeksiyonu nasıl önlenir?


 • Bol miktarda sıvı , özellikle su için, çünkü bu, idrarın seyreltilmesine yardımcı olur ve idrar yolundaki bakterileri temizleyerek daha sık işemenizi sağlar.
 • Her zaman seksten sonra işediğinizden emin olun. İlişkiden sonra işemek, mesanenizdeki bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olabilir.
 • Tuvaletten sonra önden arkaya silin. Bu, anüsteki bakterilerin üretra ve vajinaya yayılmasını önlemeye yardımcı olur.
 • Üretranızı tahriş edebilecekleri için genital bölgenizde deodorant spreyler, tozlar ve duşlar gibi kadın hijyen ürünlerini kullanmaktan kaçının.
 • Doğum kontrol yönteminizi değiştirmeyi düşünün . Diyafram veya prezervatiflerin sperm öldürücü maddelerle birlikte kullanılması bakteri üremesine neden olabilir.
 • Vajinanızı sabun, antiseptik vb şeylerle yıkamayın, su bunun için yeterlidir.Seks sırasında bakteriler üretranıza girerek enfeksiyon kapma şansınızı artırabilir. Bu nedenle, işemek mikropları dışarı attığı için seksten sonra her zaman işemek önemlidir.


Mesane doluyken seks yapmak aynı zamanda stres tipi üriner inkontinans geliştirme şansınızı da artırır. Bu durum, zayıf pelvik taban kasları ve/veya zayıf bir üretral sfinkter nedeniyle gelişir. Bu durumda mesane, öksürme, egzersiz yapma, gülme, hapşırma veya seks yapma gibi üzerine baskı uygulayan herhangi bir hareket sırasında idrar kaçırabilir.  


Her zaman seksten sonra idrar yapmak

Özellikle kadınlar için seksten sonra işemek her zaman iyi bir fikirdir. Kadınların üretraları erkeklerinkinden daha kısa olduğu için bakteriler kolayca girip idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Seksten sonra işediğinizde, üretradaki bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu, İYE'yii önlemeye yardımcı olur.Yazar:

Milda Health

Bilun Özkök

"Duyguların Derinliklerine Yolculuk: Tiffany Wat Smith'in 'Duygular Sözlüğü' Kitabı Üzerine Bir Bakış"

Bu yazı, Tiffany Wat Smith'in "Duygular Sözlüğü" kitabından ilham alarak duyguların hayatımızdaki etkilerini vurguluyor. Temporal loblardaki "Amigdala"nın rolüne odaklanarak, seçilen 154 duygu üzerinden duyguların yaşamımızı nasıl şekillendirdiğini açıklıyor.

Devamını Oku
Milda Health

Kadında Cinsel isteksizlik Nedir, Nedenleri, Tedavisi

Cinsel isteksizlik, kişinin cinsel aktivitelere karşı düşük veya azalmış bir istek veya ilgi göstermesi durumudur. Bireyin cinsel yaşamını ve ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Bu yazımızda sebeplerini ve tedavisini ele alacağız. Keyifli okumalar

Devamını Oku
Milda Health

Online Diyetisyenlik Hizmeti Nedir? 6 Adımda Online Diyete Başlayın

Sağlıklı beslenme, bireylerin genel sağlık ve yaşam kalitesini iyileştirmek adına önemli bir odak noktası haline gelmiştir. Bu dönüşümde teknolojinin sağladığı avantajlarla birlikte, online diyet ve online diyetisyenlik hizmetleri, kişilere coğrafi sınırlamalardan bağımsız olarak beslenme konusunda uzman rehberlik ve destek sunmaktadır.

Devamını Oku
Pamir Atıcı

Kaygı-Anksiyete: Dost mu? Düşman mı?

#anksiyete#kaygı#kaygıbozukluğunedir?#kaygıbozukluğutedavisi?#kaygıbozukluğubelirtileri?

Devamını Oku