Menu


stresle nasıl başa çıkılır

Stres Belirtileri Nedir? Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Stres, insan olmanın bir parçasıdır ve bazen işleri halletmek için sizi motive edebilir. Ciddi bir hastalıktan, iş kaybından, ailede yaşanan bir ölümden veya acı veren bir yaşam olayından kaynaklanan yoğun stres, yaşamın doğal bir parçası olabilir. Bir süre için hüzünlü veya endişeli hissedebilirsiniz, ve bu da normaldir ne de olsa hayat inişli çıkışlıdır. Bazen mutlu bazen üzgün bazense stresli olmakta bir sorun yok 🙂

Eğer birkaç haftadan daha uzun süredir hüzünlü veya endişeli hissediyorsanız veya ev veya iş yaşamınızı, hayatınızı etkilemeye başladıysa bir profesyonelle başvurmanın zamanı gelmiş olabilir.

Unutmayın sorunu çözmeye yardımcı olamayacak en kötü şey, sigara içmek veya alkol tüketmek gibi sağlıksız alışkanlıklara başvurmaktır. Bunlar sorununuzu çözmek sadece sorunuzu görmezden gelmenize sebep olur. Durumu kontrol altına almamak ve hiçbir şey yapmamak, sorunlarınızı daha da kötüleştirebilir.

İyi bir stres yönetiminin yapı taşlarından bazıları, duygusal dayanıklılık geliştirmek, durumu  kontrol altına almak, güçlü bir sosyal ağa sahip olmak ve pozitif bir bakış açısı benimsemektir.

Hayatınızdaki yoğun stres günlük yaşamınızı etkiliyor, kaygı ve depresyona sebep oluyor veya fiziksel olarak karın ağrılarına, mide bulantılarına sebep oluyorsa Milda Heath’de seçtiğiniz bir psikolog ile ücretsiz ön görüşme yapıp çözüme bir adım daha yaklaşabilirsiniz.Stres Belirtileri Nelerdir?

Stres, vücudunuzun zorlayıcı durumlara tepkisi olarak ortaya çıkar ve birçok farklı belirti ve semptomlara yol açabilir. Stresin vücutta yarattığı belirtiler kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle aşağıdaki şekillerde ortaya çıkabilir:


1. Fiziksel Belirtiler:

   - Baş ağrısı veya migren

   - Yorgunluk ve halsizlik

   - Kas gerginliği, kas ağrıları, vücutta gerginlik hissi

   - Sindirim sorunları (mide bulantısı, karın ağrısı, ishal veya kabızlık)

   - Solunum sorunları (nefes darlığı, hızlı solunum)

   - Kalp çarpıntısı veya göğüs ağrısı

   - Terleme veya titreme

   - Bağışıklık sistemi zayıflaması ve sık hastalanma


2. Duygusal Belirtiler:

   - Anksiyete, endişe ve gerginlik

   - İrritabilite ve sinirlilik

   - Depresyon veya umutsuzluk hissi

   - Odaklanma güçlüğü ve unutkanlık

   - Duygusal kontrol kaybı veya aşırı duygusallık


3. Davranışsal Belirtiler:

   - Uyku sorunları (uyuyamama, aşırı uyuma, gece uykudan sık uyanma)

   - Yeme alışkanlıklarında değişiklikler (aşırı yeme, az yeme veya beslenme alışkanlıklarında değişiklik)

   - Sosyal geri çekilme veya izolasyon

   - Artan alkol veya madde kullanımı

   - Dikkatsizlik ve iş performansında düşüş


Vücuttaki stres belirtileri herkes için farklı olabilir ve bazıları diğerlerine göre daha baskın olabilir. Ancak, uzun süreli veya kronik stres, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı etkileyebilir. Eğer stres belirtileri yaşamaktaysanız, bu belirtilerin altında yatan nedenleri anlamak ve stres yönetimi teknikleri veya yardım almak için bir uzmana başvurmak önemlidir. 

( Psikologları incele >)


Stresle Nasıl Başa Çıkılır? Stresle Başa Çıkmanın 10 Yolu

Stresle Nasıl Başa Çıkılır? Stresle Başa Çıkmanın 10 Yolu

1. Aktif Olun

   Egzersiz stresinizi ortadan kaldırmayabilir, ancak duygusal yoğunluğunuzu azaltabilir, düşüncelerinizi netleştirebilir ve problemlerle daha sakin bir şekilde başa çıkmanıza yardımcı olabilir.


2. Kontrolü Elde Tutun

   Probleminizle ilgili bir şey yapamayacağınızı düşünüyorsanız, stresiniz daha da artabilir. Kontrolsüzlük hissi, stresin ve iyi olmanın ana nedenlerinden biridir. Kontrolü ele almak, çözümü sizin değil, başkasının tatmin edecek bir şekilde bulmanın önemli bir parçasıdır.


3. İnsanlarla Bağlantı Kurun

   İyi bir destek ağı (meslektaşlar, arkadaşlar ve aile) iş sorunlarınızı hafifletebilir ve durumları farklı bir şekilde görmeye yardımcı olabilir. Arkadaşlarla yapılan aktiviteler rahatlamamıza ve stresi azaltmamıza yardımcı olabilir. Bir arkadaşla konuşmak, sorunlarınıza çözüm bulmanıza yardımcı olabilir.


4. Kendinize Zaman Ayırın

   Birçoğumuz uzun saatler çalışıyoruz, bu nedenle gerçekten keyif aldığımız şeylerle yeterince zaman geçiremiyoruz. Sosyalleşme, rahatlama veya egzersiz için zaman ayırmak önemlidir. İşten uzakta, haftada birkaç gece kaliteli "kendinize zaman" ayırmayı deneyebilirsiniz.


5. Kendinizi Zorlayın

   Kendinize işte veya dışarıda, yeni bir dil öğrenmek veya yeni bir spor yapmak gibi hedefler ve zorluklar belirlemek, özgüveni artırabilir. Bu, stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir ve aktif olmanızı sağlayabilir.


6. Sağlıksız Alışkanlıklardan Kaçının

   Alkol, sigara ve kafeine güvenmek stresle başa çıkmanın yolu olarak görünebilir. Ancak, uzun vadede bu destekler, sorunlarınızı çözmeyecektir; sadece yeni sorunlar yaratabilir.


7. Başkalarına Yardım Edin

   Kanıtlar, gönüllülük gibi diğer insanlara yardım eden kişilerin genellikle daha dirençli olduğunu gösteriyor. Zamanınız gönüllülük için yoksa, günlük birine yardım etmeyi deneyin. Bu, yolunuza çıkan küçük bir yardım bile olabilir.


8. Daha Akıllı Çalışın, Daha Sıkı Çalışmayın

   Daha akıllı çalışmak, işleri önceliklendirerek, gerçekten fark yaratacak görevlere odaklanarak yapılır. En az önemli görevleri en sona bırakın. Her şey için zamanınızın olmayacağını kabul edin.


9. Olumlu Olmaya Çalışın

   Hayatın olumlu yönlerini ve şükrettiğiniz şeyleri arayın. Her günün sonunda, olumlu giden veya şükrettiğiniz 3 şeyi yazmaya çalışın.


10. Değiştiremeyeceğiniz Şeyleri Kabul Edin

    Zor bir durumu değiştirmek her zaman mümkün olmayabilir. Değiştirebileceğiniz şeylere odaklanmaya çalışın. Örneğin, şirketiniz işten çıkarmalar yapıyorsa, yeni bir iş aramak gibi kontrolünüz altında olan şeylere odaklanabilirsiniz.


Yazar:

Milda Health

Bilun Özkök

"Duyguların Derinliklerine Yolculuk: Tiffany Wat Smith'in 'Duygular Sözlüğü' Kitabı Üzerine Bir Bakış"

Bu yazı, Tiffany Wat Smith'in "Duygular Sözlüğü" kitabından ilham alarak duyguların hayatımızdaki etkilerini vurguluyor. Temporal loblardaki "Amigdala"nın rolüne odaklanarak, seçilen 154 duygu üzerinden duyguların yaşamımızı nasıl şekillendirdiğini açıklıyor.

Devamını Oku
Milda Health

Kadında Cinsel isteksizlik Nedir, Nedenleri, Tedavisi

Cinsel isteksizlik, kişinin cinsel aktivitelere karşı düşük veya azalmış bir istek veya ilgi göstermesi durumudur. Bireyin cinsel yaşamını ve ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Bu yazımızda sebeplerini ve tedavisini ele alacağız. Keyifli okumalar

Devamını Oku
Milda Health

Online Diyetisyenlik Hizmeti Nedir? 6 Adımda Online Diyete Başlayın

Sağlıklı beslenme, bireylerin genel sağlık ve yaşam kalitesini iyileştirmek adına önemli bir odak noktası haline gelmiştir. Bu dönüşümde teknolojinin sağladığı avantajlarla birlikte, online diyet ve online diyetisyenlik hizmetleri, kişilere coğrafi sınırlamalardan bağımsız olarak beslenme konusunda uzman rehberlik ve destek sunmaktadır.

Devamını Oku
Pamir Atıcı

Kaygı-Anksiyete: Dost mu? Düşman mı?

#anksiyete#kaygı#kaygıbozukluğunedir?#kaygıbozukluğutedavisi?#kaygıbozukluğubelirtileri?

Devamını Oku